Najčešće spominjana masaža, ali većinom ju se miješa s relaksirajućom masažom, tako da često možete vidjeti u ponudi salon i „relaksirajuća (klasična) masaža“, što nije u potpunosti tačno. Dok je relaksirajuća masaža najznačajnija masaža za otklanjanje stresa, najveća značajka klasične masaža je poboljšanje cirkulacije. Mogli bi reći da je po intenzivnosti negdje između relaksirajuće i sportske masaže. Klasična masaža dovodi do osjećaja opuštenosti i ugode i posjeduje opće smirujuće djelovanje. Često se koristi i kod sportaša, kao zagrijavajuću tehniku i pripremu osobe za jače tehnike, odnosno za sportsku masažu. Odlična je za opuštanje napetosti u mišićima i vraćanje energije nakon ozljeda. Ovom tehnikom temperatura tijela se povisuje za 2-3 stepena. Dolazi do poboljšanja cirkulacije, ne samo u površinskim dijelovima, već i na potkožno tkivo i mišiće, te dolazi do hiperemije tih dijelova. Poboljšava se opskrba kisikom i hranjivim tvarima, te se pojačava izlučivanje vode iz tijela i stimulira imunitet.
Za razliku od klasične, s kojom ju se često miješa, relaksirajuća masaža je izuzetno nježna, namijenjena prvenstveno smanjenju stresa. Kod relaksirajuće masaže vrlo je važan i sami ambijent u prostoriji. Doduše i kod drugih oblika masaže jest važna atmosfera, ali kod relaksirajuće masaže ona je jedan od ključnih faktora. Nježno svijetlo, mirisne svijeće, eterična ulja ili štapići, tiha opuštajuća glazba uvode vas u savršen trenutak opuštanja i mjesta koje ne poznaje stres. Osim samog opuštanja i relaksacije cilj je i regeneracija, uspostavljanje pravilnog balansa i toka energije u organizmu. Za razliku od medicinske, sportske ili klasične masaže, ova tehnika nije intenzivna već pokretima opuštamo cijelo tijelo i um. Nježnim i laganim pokretima, krajnji je cilj ove masaže dovesti osobu u stanje spavanja. Pa ako ste za spavanac i imate problema s nesanicom, ova je tehnika za vas.
Jedna je od najučinkovitijih metoda koja je prvenstveno namijenjena rješavanju raznih fizičkih komplikacija, od bolova u vratu i leđima, trncima u rukama, problema s kralježnicom, upalom mišića i živaca, glavobolja, migrena, istegnuća, stanja nakon operacija i ozljeda,dišnih problema i slično. Neophodna za uspješno i potpuno prirodno liječenje išijasa.Nakon ovog tretmana se može primijetiti poboljšanje raspoloženja, samopouzdanja i smanjenja tjeskobe i depresije. To se može pripisati rezultatu smanjenja fizičkih simptoma i boli, a može biti povezano i sa smanjenom napetošću.
Kako sam naziv kaže ova je tehnika namijenjena sportašima. Sportska masaža ima jedan primarni cilj – ubrzati oporavak mišića od fizičkog napora. To čini koristeći smanjenje mišićnog tonusa, koji se prirodno povećava unutar treninga, te poboljšanje cirkulacije, naročito one kapilarne. Za razliku od uobičajenog mišljenja, ova tehnika ne mora nužno biti izrazito jakog intenziteta, nego se fokus stavlja na individualne potrebe sportaša na kojem se primjenjuje masaža. Kako se tokom izvođenja vježbi u mišićima događaju mikro-traume mišićnih vlakana, koja dovode do upala i bolova, sportska masaža je najbolji način ubrzavanja oporavka mišića. Sportska masaža nakon aktivnosti pridonosi uklanjanju štetnih tvari iz organizma, te svojim učinkom relaksacije mišića i smanjenjem količine mliječne kiseline u tijelu, doprinosi oporavku nakon sportski aktivnosti. Ovom tehnikom mogu se sanirati manje ozljede mišićnog tkiva i preventirati moguće ozljede. Kako se masažom pospješuje dotok krvi u mišićno tkivo, potiče se izmjena tvari, apsorpcija hranjivih tvari potrebnih za oporavak mišića nakon treninga. Sportskom masažom prije treninga (u kombinaciji s klasičnom) zagrijavaju se mišići i pripremaju se za fizičke napore, i tako se značajno smanjuju mogućnosti ozljeda. Ova tehnika se može primjenjivati uobičajeno ili sistematski, što znači redovito ili nekoliko puta sedmično poslije samoga treninga, ili sporadično, kada sportaš osjeti potrebu.
Aromamasaža predstavlja jedan od oblika aroma terapije. Ta metoda kombinira fizičke i emocionalne učinke nježne masaže s ljekovitim i psihoterapijskim značajkama esencija biljaka. Eterična ulja harmoniziraju, stimuliraju i umiruju organizam istovremeno djelujući na sve sisteme i organe s narušenom ravnotežom. Klasična ručna masaža cijelog tijela u kojoj se koriste eterična ulja poboljšat će raspoloženje, umiriti duh i olakšati tegobe. Aromatične molekule eteričnih ulja, ukoliko ih apliciramo na tijelo, upit će se u krvotok što pomaže smanjiti unutarnju kiselost, uklanja teške metale i neprobavljivu hranu koja truje našu krv. Eterična ulja dovode kisik u stanice te balansiraju endokrini sistem. Njihovo snažno djelovanje i ugodan miris utiču na raspoloženje, osjećaje, razmišljanja i koncentraciju.
Masaža stopala, pri čemu se pritišću određene tačke kojima se stimulira rad unutrašnjih organa. Refleksolozi smatraju da postoji 10 kanala koji počinju, odnosno završavaju u nožnim prstima. Svaki je kanal povezan s određenom zonom tijela i s organima. Opipavanjem stopala može se otkriti koji su energetski kanali blokirani, pa masažom ponovo uspostaviti ravnotežu toka energije. Pobornici ove tehnike smatraju da se stimuliranjem organa preko tačaka na stopalima bez ikakvih lijekova odstranjuju nakupine otpadnih tvari, kongestije i začepljenja energetski prolaza. Poboljšava se protok krvi i funkcije žlijezde, te relaksira cijeli organizam. Primjenjuje se za liječenje skoro svih organa, kao i kod sportskih povreda, bolova u leđima, vratu i ramenima, bolova u želucu i nadutosti, menstrualnih bolova, glavobolje, hroničnog umora, stresa, depresije, tjeskobe, astme, bronhitisa, upale sinusa, visokog krvnog pritiska, poremećaja cirkulacije…Ako ste ozbiljno bolesni, trudni ili uzimate lijekove, porazgovarajte s maserom prije terapije. Određena stanja poput gihta, čireva na stopalima, krvnih ugrušaka zahtijevaju odobrenje liječnika.
Sama riječ Shiatsu znači pritisak prstom i drugim dijelovima na gornje ekstremitete. Ova tehnika utemeljena je na tradicionalnoj dalekoistočnoj medicini i filozofiji, staroj više od 5.000 godina. Maser nizom pritisaka akupunkturnih tačaka djeluje na nivo ispod kože i mišića na unutrašnje organe. Pritiskom svake tačke poboljšava se protok energije i tijelo se vraća u balans. Stimulira se protok životne energije tzv. Chi, te se stimulira samo-iscjeljenje. Izvodi se preko odjeće, i jedna je od rijetkih metoda koja se primjenjuje na strunjačama radi bolje ugode i učinka.
Hidžama je drevna terapija puštanjane zdrave (toksične) krvi ili viška koji se nalazi u potkožju. Hidžama spada u jednu vrstu hirurškog zahvata gdje se na prethodno postavljene čašice (cupping) skalpelom zarezuje koža te se sadržaj ispušta u čašicu. Blagodati hidžame su detoksikacija, smanjenje bolova i upala, snižavanje krvnog tlaka te jačanje imunog sustava. Hidžama se radi po određenim tačkama na tijelu sa jednokratnim, čistim i sterilnim priborom.
Maderoterapija je zadnjih godina postala čest i efikasan način za žene u borbi protiv celulita. Dokaz tome su milioni žena širom svijeta, koje se zbog zadovoljstva vraćaju masažama, uz pomoć kojih se uklanjaju neželjene kore narandže. Iako znamo da 90% muškaraca ne zna šta je to i ne primjećuje celulit kod žena, borba sa najvećim neprijateljem žena ne prestaje. Najvažnije je kako se osjećamo u svojoj koži i kako sebe doživljavamo. Zato se svake godine sa dolaskom proljeća i ljeta i skidanjem na kratke haljine, veliki broj žena odlučuje za maderoterapiju, kako bi vruće ljetne dane dočekale bez viška masnih naslaga i neugodnih rupica na nogama.
Neki od poznatih benefita masaže zlatnom rukavicom: Poboljšanje cirkulacije krvi, Aktivacija nerva, eliminacija umora, pročišćavanje i detoksikacija i mišićnog tkiva, Čišćenje meridijana, poboljšanje digestivnog sistema,protuupalni učinak