Interferentnestruje ili “ukrštene struje” su dobile naziv po efektu interferencije koji nastaje u tkivu kada se ukrste dva samostalna strujna kola. Na mjestu gdje se ukrštaju ta dva strujna kola nastaje jak terapijski efekat na tkivo. Elektroterapija inferentnim strujama ima primjenu kod:
-Degenerativnih oboljenja
-Kod trauma
-Iščašenja
-Uganuća
-Preloma
-Sportskih povreda
-Pareze i paralize
Prednost primjene interferentnih struja je što se može aplicirati i u predjelu tijela gdje pacijent ima ugrađene metalne imlantate npr. vještački kuk ili koljeno.
TENS ili transkutana elektro-nervna stimulacija se zasniva na elektroanalgeziji, stimulacijom nervnih vlakana za prijenos bola. Ovom metodom se smanjuje bol u tretiranoj regiji, a za posljedicu se smanjuje i upotreba analgetskih lijekova. Primjenjuje se kod svih ortopedskih, reumatoloških i neuroloških bolova. Koristi se kod:
-Akutnih i hroničnih bolova
-Reumatoloških bolesti
-Trauma
-Ortopedskih bolesti
-Neurologija
-Onkološke bolesti
Elektrostimulacija predstavlja nadražaj strujom određenog intenziteta, frekvencije i trajanja u cilju izazivanja mišićne kontrakcije kod paretičnih (oduzetih) ili atrofiranih mišića koji nisu u stanju da funkcionišu jer su povrijeđeni. Razni oblici elektrostimulacije koriste se i kod zdravih osoba radi poboljšanja fizičke sposobnosti
IR lampa iIi nfracrvena lampa emituje infracrveno zračenje koje prodire duboko ispod površine kože i efikasno zagrijava potkožna tkiva, poboljšavajuci ćelijski metabolizam. Toplotno dejstvo djeluje blagotvorno i umirujuće na nerve.
Elektroforeza predstavlja unošenje lijekova u organizam putem konstantne jednosmerne struje preko kože. Elektroforeza omogućava da lijek za kraće moguće vrijeme prodre na mjesto povrede ili zapaljenja. Na ovaj način se postiže visoka koncentracija lijeka, produženo dejstvo lijeka i stvaranje depoa. Često se koristi kod stanja bola u vratu i leđima kada lijek apliciramo kroz kožu na bolno mjesto.